четвер, 16 листопада 2017 р.
четвер, 2 листопада 2017 р.
Тема: Координатна площина
Мета: Узагальнити знання учнів з
теми «Координатна площина». Формування вміння розв’язувати задачі, які
передбачають застосування поняття координатної площини та її елементів
Сприяти розвитку уваги, вміння
бачити закономірності, аналізувати й узагальнювати інформацію.
Виховувати дисциплінованість,
наполегливість у досягненні мети, акуратність під час зображення рисунків.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього
завдання у вигляді тестів
1 варіант
2 варіант
|
Варіант – 1
|
Варіант – 2
|
|
1. Яка з точок має координати (-2;4)
|
1. Яка з точок має координати (2;-3)
|
|
А) М; Б) Т; В) Д; Г) Е
|
А) К; Б) М; В) Р; Г) А
|
|
2. Яка з точок лежить у третій чверті
|
2. Яка з точок лежить у другій чверті
|
|
А (-1;2) В (3;-4) С (1;8) Д (-2;-9)
|
А (-3;-4) В (1;-7) С (-4;3) Д (1;7)
|
|
3. Яка знаведених точок лежить на осі
абсцис
|
3. Яка з наведених точок лежить на осі
ординат
|
|
А (-1;1) В (0;-8) С (-5;0) Д (-2;-2)
|
А (0;-11) В (-1;-1) С (2;0) Д (-5;5)
|
|
4. Яка з наведених точок лежить на осі
ординат
|
4. Яка знаведених точок лежить на осі
абсцис
|
|
А (-5;5) В (4;0) С (0,1;0,2) Д (0;1)
|
А (-7;-7) В (7;0) С (0;-3) Д (2;2)
|
|
5. Побудуйте точки М (1;4) Т (1;-1)
|
5. Побудуйте точки А (-2;2) В (3;2)
|
|
Яким числом задається довжина відрізка
МТ
|
Яким числом задається довжина відрізка
АВ
|
|
А) 4; Б) 5; В) 6; Г) 6,5
|
А) 5; Б) 6,2; В) 8; Г) 10
|
ІІІ. Актуалізація опорних
знань.
Сьогоднішній
урок це урок повторення і узагальнення. Послухайте казку.
У
країні Цифрографії жив був допитливий мандрівник. Мандрував він країною
Цифрографія і одного разу забрів у королівство Координатної площини.
(Що
таке координатна площина?)
Так,
все воно розділене двома лініями на 4 частини і не має ані меж, ані кордонів
(Що
це за частини?)
Проживають
там дивні мешканці які завжди бігають по двоє, міцно взявшись за руки.
(Що
це за мешканці і як їх звати? )
На
лініях живе королівська знать. По горизонтальній лінії живе знать роду
Королеви, на вертикальній - знать роду Короля.
(Що
це за лінії?)
В
силу своєї поваги до її величності Королеви, Король завжди і скрізь надає слово
першій Королеві та її родичам.
(Чому?)
У
кожній з чотирьох частин Королівства живуть різні мешканці: додатні, від’ємні,
додатні з від’ємними і від’ємні з додатніми.
Поясніть
на прикладах.
Є
тут і симетричні: одні з них симетричні відносно королівської знаті, інші –
відносно королівського палацу.
Поясніть
на прикладах.
Так
сподобалось мандрівникові в цьому королівстві, що він попросив у Короля і
Королеви дозволу залишитись.
IV. Розв’язування
вправ.
Король
і Короева дозволили, але загадали мандрівникові виконати деякі завдання і ми
йому в цьому допоможемо.
Завдання 1.
Король
і Королева попросили розшифрувати слова для чого потрібно визначити букви, які
позначають точки з координатами.
(-2; 0); (2; 0); (3; 0); (-1; - 1,5); (- 4; 0); (1; 2,5)
Учитель записує букви, які називають
учні, вибрані учителем
(інші учні працюють з сигнальними картками).
На дошці записано: ДЕКАРТ.
Питання вчителя:
- Що означає це слово?
- Що вам відомо про Декарта?
Учні повідомляють факти з
життя і діяльності Рене Декарта
інформацією про які вони здобули
самостійно, готуючись до уроку, за
планом:
1) Коли і де народився?
2) В якій сім’ї виховувався?
3) Основні напрямки діяльності?
4) Чим видатний, як вчений?
5) В якій країні жив і працював, коли
помер?
Учитель перед уроком координує, яка група, яке
питання буде висвітлювати, розповідь
учнів супроводжується невеличкими презентаціями (Обговорення 5 – 7
хвилин).
6) Учитель пропонує розшифрувати ще одне
слово, яке
зашифровано координатами (координати
записані на дошці, малюнок на
картках і на настінній таблиці. Гра
«Розшифруй слово»):
(- 1; 4)
(- 1; - 1,5) (- 4; 0) (1; 2,5)
(2; 0) (5; - 2) (1,5 -
4) (4; 3).
Над розшифровкою учні працюють індивідуально,
відповіді звіряють в змішаних групах за
сигналом учителя, обговорюють завдання,
якщо у когось з групи є помилки.
Кожна група повідомляє яке слово було
зашифроване.
Учитель пише на дошці правильну
відповідь: КАРТЕЗІЙ.
Якщо є помилки, аналізує разом з учнями,
чому було допущено помилок?
Питання:
Що означає слово КАРТЕЗІЙ?
Учитель
коротко повідомляє (або підсумовує), що Картезій – це латинізоване ім’я Рене Декарта, який крім
того, що був математиком ще був і
видатним
філософом,
засновником і ідеологом такого напрямку
в філософії як картезіанство, основною ідеєю якого було декартівське: «Мислю
– отже існую».
З усіх особливостей людської душі
Декарт на перше місце ставив волю та
пам'ять. Як філософ Декарт вважав, що усі істини підлягають сумніву, окрім математичних.
Математичні істини – досконало достовірні, тому що витікають із природи самого
інтелекту.
Як ми вже з вами згадували багато чому
в розвитку та удосконаленню математичних знань ми завдячуємо Декарту: це і
запис степеню (х4, а5 ) і позначення змінних ( х, у, z …), коефіцієнтів (а, в, с..), розв’язок
рівнянь вищих степенів і т.д., але основним досягненням Декарта є створений ним
метод координат, зокрема система координат, яку ми зараз називаємо декартовою.
Тож повернемося до декартової системи координат і згадаємо де у повсякденному
житті використовується система координат?
- шахи;
- географічні координати;
- гра «Морський бій» і т.і.
Вчитель повідомляє, що в старших
класах в системі координат будують графіки функцій, вивчають тему: «Вектори»,
розв’язують задачі з фізики і математики.
Завдання 2.
Побудувати
чотирикутник за координатами його вершин. Визначити чи буде він прямокутником,
квадратом. Знайти периметр і площу, якщо одиничний відрізок дорівнює 1 см .
Координати
вершин: А ( 1; 0), В ( 1; 3), С ( 5; 3), Д ( 5; 0).
Задання 3.
Самостійна
робота на 2 варіанти під копірку:
Відмітити
точки і послідовно з’єднати їх відрізками:
І
варіант: (- 1; - 3); (-2; 0); (-1; 2);
(- 3; 2); (- 1; 5); (1; 5); (3;
2); (1; 2); (2; 0);
(1;
-3); (- 1; 3).
ІІ
варіант: (- 4; 3); (0; 8); ( 4; 3);
(2; 3); ( 5; 0); ( 1; - 1); (2; - 2);
(- 2; - 2;)
(
- 1; - 1); (- 5; 0); (- 2; 3); ( - 4; 3).
Учні які мають достатній і високий
рівень засвоєння знань одержують додаткове завдання на картках:
визначити
координати точок;
як
дані точки розташовані відносно координатних прямих, або у якій координатній
чверті вони знаходяться.
За
сигналом вчителя учні здають листки з самостійною роботою, яка була написана
під копірку.
Учитель вивішує малюнки, які повинні
були отримані при виконанні першого завдання. Ті, що виконали тільки перше
завдання виставляють собі оцінку. Ті, що виконували додаткове завдання
одержують завдання: дома перевірити правильність виконання роботи і оцінити її.
Завдання 4. Гра «Струмочок»
Три
команди за рядами. Малюнок з зображеними на координатній площині точками
передається по ряду від одного учня до другого, після того, як учень визначає
букву відповідну даним координатам (у кожного учня індивідуальна картка з
координатами відповідної букви, які з допомогою учнів роздано перед грою,
кількість букв у слові відповідає кількості учнів у ряду).
Наприклад: ЗНАННЯ
- І ряд
ВМІННЯ - ІІ ряд
НАВИЧКИ - ІІІ ряд
(додаток № 2)
V. Підсумок
уроку. Продовжте речення
Сьогодні
на уроці ми навчились …
(будувати
точки на координатній площині.)
Познайомились з …(назвою координатних осей, з
назвою координат точки.)
Знайшли
застосування координатній площині в інших галузях …
Отже,
ми допомогли мандрівникові здобути знання, вміння і навички, які йому будуть необхідні
для проживання в країні Цифрографія.
Домашнє завдання: Створити свій рисунок і записати координати кожної точки.
Вчитель.
Думаю, що тему ви засвоїли добре. То ж оцініть свою працю:
-
Я вмію творчо працювати. Це мені подобається.
-
Я задоволений, що можу так працювати на уроці.
-
Я почував себе не дуже впевнено.
Джерела
1. Підручник
. Математика 6 клас. Г.П.Бевз, В.Г. Бевз
2. http://metodportal.net/node/11741
Додаток 1 до
розробки уроку «Координатна площина»
Гра «Розшифруй слово»
Додаток 2
Гра «С т р у м о ч о к»
КАРТКИ
|
№ з.п.
|
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
|
1.
|
(2;2)
|
(-1;-2)
|
(4;1)
|
|
2.
|
(-2;0)
|
(-4;-3)
|
(1;-2)
|
|
3.
|
(1;-2)
|
(1;0)
|
(-1;2)
|
|
4.
|
(4;1)
|
(-2;0)
|
(5;4)
|
|
5.
|
(-2;0)
|
(4;1)
|
(-4;1)
|
|
6.
|
(-3;3)
|
(-3;-4)
|
(4;1)
|
|
7.
|
|
|
(-1;-4)
|
Математична масляна
Тема:
Додавання і віднімання раціональних
чисел.
« Математична масляна»
Мета: а) навчальна:
узагальнювати та систематизувати знання
учнів з теми «Додавання і віднімання раціональних чисел»:
б) розвивальна: розвивати
логічне мислення, пам’ять, увагу, наполегливість, кмітливість та вміння критично
оцінювати свою роботу:
в) виховна: виховувати
риси колективізму, взаємовиручки, чесності, а також старанність, зацікавленість
математикою, встановлюючи зв'язки між цим предметом і народознавством, естетичні
смаки.
Тип
уроку: систематизація і
корекція знань, умінь і навичок.
Наочність
і обладнання:
Ілюстрація
зимово-весняного пейзажу, картки с
тестовими завданнями, жетони-завдання магістрів «математичних наук»,
заохочувальні призи, презентація
Вислови: «Тимчасова невдача краще, ніж
тимчасова удача».
Піфагор
Хід
уроку
І. Повідомлення
теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Добрий день, діти! Ось
і підходить до кінця зима. Минуло таке свято як стрітення, про яке в народі
кажуть :»зустрічається весна з зимою».
І в кінці лютого увесь православний народ
святкуватиме...,а що саме, дізнаємося. розгадавши кросворд
М
|
І
|
Н
|
У
|
С
|
||||
К
|
О
|
М
|
А
|
|||||
С
|
У
|
М
|
А
|
|||||
Д
|
І
|
Л
|
Ь
|
Н
|
И
|
К
|
||
Р
|
І
|
В
|
Н
|
Я
|
Н
|
Н
|
Я
|
|
Н
|
У
|
Л
|
Ь
|
|||||
д
|
у
|
ж
|
К
|
А
|
1. Знак, що стоїть перед від'ємним
числом
2. Знак, який використовується для
запису десяткових дробів.
3. Результат дії додавання.
4. Число, на яке дане число
ділиться без остачі.
5. Рівність, що містить невідоме.
6. Число, «яке не є ні додатним , ні від’ємним.
7. ЇЇ треба розкрити.
Приймемо і
ми з вами в цьому святі участь, передуватиме якому сьогодні «Матема-
тична масляна»! Це наш
підсумковий урок з теми «Додавання і віднімання раціональних чисел». Запишіть у
зошиті дату і тему уроку. На уроці ми повинні повторити і систематизувати
вивчений матеріал, підготуватися до написання контрольної роботи. І головне:
кожен в кінці уроку виставить собі оцінку за свою роботу протягом уроку. Допоможуть
у цьому картки самооцінки, які ви отримаєте. Впишіть своє прізвище і робитимете
в них помітки і вразі правильних ваших відповідей
( «+» ). Загальна кількість балів - то ваш результат роботи. Отже, ваша активність
запорука успіху!
За
народними звичаями Масляну святкували останнього тижня лютого. Люди прощалися із зимою, із зимовими святами,
залишаючи в пам'яті найкраще. Цього тижня відзначається перемога світла і тепла
над силами холоду. З якимичислами це у вас асоціюється? (демонструється
зимовий-весняний пейзаж). На математичній масляні ми також відсвяткуємо
перемогу сили знань над неуцтвом і лінню, чесності над обманом, переконаємося,
як ви засвоїли дану тему.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Кожен день
масляної мав свою назву і супроводжувався відповідними дійствами.
У понеділок
зустрічалися знайомі, родичі, влаштовували катання на санчатах з гірки, грали в
сніжки. Щоб дізнатися, як називається понеділок і вівторок тижня масляної,
пограємо із «сніжки». Назви ці складаються із 7 букв, тому у мене 14 «сніжок», де
записане завдання. Виконавши завдання, ви отримуєте літеру. За моїм сигналом розпочинаєте
роботу , усно розв'язуєте, відповідь знаходите в таблиці і записуєте літеру в
стрічці, шо відповідає номеру вашого завдання. «Сніжки» для відгадування назви
понеділка отримають дівчата і відповіді записують червоною крейдою, а «сніжки»
для відгадування назви вівторка - хлопчики і відповіді записують синім кольором.
1.
|
(-5,3) + (-2,7)
|
6,23
|
У
|
|
2.
|
0 - (-6,23)
|
0
|
І
|
|
3.
|
1/8 + (-3/8)
|
-2,5
|
Т
|
|
4.
|
-5,6 - (-3,1)
|
-8
|
З
|
|
5.
|
-2,3 - 0,1
|
-1/4
|
С
|
|
6.
|
7,2 +(-7,2)
|
5,5
|
Ч
|
|
7.
|
-0,5 + 6
|
-2,4
|
Р
|
Понеділок – «Зустріч».
1.
|
(-5,96) + (-4,04)
|
-2/7
|
І
|
|
2.
|
0 – (-7,3)
|
1,2
|
Г
|
|
3.
|
3/7 + (-5/7)
|
-3
|
И
|
|
4.
|
-2,6 – (-3,8)
|
-10
|
З
|
|
5.
|
-8,6 +0,1
|
-24,5
|
Ш
|
|
6.
|
0,5+(- 3 ,5)
|
7,3
|
А
|
|
7.
|
-24 - 0,5
|
-8,5
|
Р
|
Вівторок – «Заігриш».
Вранці в
понеділок споруджували із соломи із старих ганчірок опудало Масляної, яке з
пошаною і піснями носили вулицями, а потім ставали на найвище місце (
Демонструється опудало Масляної).
У вівторок приступали
до святкування, зазиваючи гостей на млинці та кататися із крижаних гір.
ІІІ Узагальнення і
систематизація знань.
У середу
пригощалися всякими ласощами, а тому середу назвали...
Завдання: встановити відповідність між млинцями та начинками, але будьте уважні, адже є начинки із сюрпризами. ( В
одній із відповідей зроблена зумисне помилка).
Млинці
|
Начинка
|
|||
1.
|
-9,6+х+4,42+(-1,8)+1,13
|
а - 1,85
|
У
|
|
2.
|
4,31+(-2,42)+а+(-1,71)+(-1,18)
|
Х-5,75
|
Л
|
|
3.
|
5,42+х+(-2,17)+(-2,38)+у+1,18
|
а-0,46
|
А
|
|
4.
|
5,7+(-4,8)+а+1,17+(-3,92)
|
а + 2,9
|
Н
|
|
5.
|
4,47+у+(-2,37)+(-0,32)+1,12
|
Х+2,05
|
С
|
|
6.
|
14,5+(-18,3)+х+(-17,1)+(-8,9)
|
Х-29,8
|
К
|
|
7.
|
15,7+16,3+(-8,13)+у+(-18,5)
|
У-5,37
|
А
|
|
8.
|
-19+11+(-11)+19
|
Учні
вписують літери у відповідну колонку таблиці, виходячи до дошки за бажанням,
решта учнів виконують спрощення виразів у зошитах.
Чому одному
млинцю бракує начинки?
Отже, ви з'ясували, що назва середи - «Ласунка».
Четвер -
«Розгуляй».
Люди у цей день каталися на конях,
розважалися. Буде і в нас де розгулятися. Біля дошки працюють 4 учні із
диференційованими завданнями.
Завдання 1.
Спростити вираз
9+а-(-13)-8
Завдання 2.
Розкрити дужки і звести подібні
доданки.
1,9+(3,7-а+2,4)
Завдання 3.
Розв’язати рівняння, спростивши спочатку вираз у лівій
частині
7,4-(х-2,6)=19
Завдання 4.
Спрости
вираз і знайди його значення
-(а+9) + (х-7)-(у-а), якщо а=52/3, х=38, у=22
Учні коментують
отримані результати, в разі потреби допомагає клас.
П'ятниця «Тещині посиденьки».
П'ятниця давала шанс тещам
відпочити від приготування їжі й вирушити з відповідним візитом до зятів, обов’язок
яких виявити повагу й, звичайно, почастувати млинцями. Оскільки, хлопці -
майбутні зяті, то їм сьогодні і пекти млинці. (Учень біля дошки розв'язує задачу
на пропорційний поділ - повторення матеріалу, решта учнів працюють на місцях).
Задача.
Необхідно розрахувати скільки
треба взяти продуктів: молока, муки, цукру і яєць, щоб приготувати 4,8 кг
рідкого тіста для млинців, якщо вони входять до його складу в такому відношенні:10:2,5:1:2,5.
Розв’язання
Нехай х-коефіцієнт
пропорційності, тоді - молока 10х, муки –2,5х, яєць - 2.5х, за умовою задачі
складемо рівняння:
10х + 2,5х + х + 2,5х = 4800
16х = 4800
х = 300.
Отже, молока треба взяти 300 · 10 = 300 (г)
Муки 300 · 2,5 = 750 (г)
Цукру
300(г)
Яєць 750(г)
Субота
«Посиденьки».
У цей день відвідували рідних,
ходили в гості. Гостей потрібно було не тільки нагодувати від душі, але й
обдарувати.
1. До нас прийшли незвичні гості -
софізми. Вони стверджують, що 4 = 5. Послухаємо їх міркування і спробуємо знайти
помилку.
Запишемо правильну рівність:
28 + 8 – 36 = 35 + 10 - 45.
Винесемо за дужки спільний
множник у кожній частині:
4(7 + 2 - 9) = 5(7 + 2 - 9).
Як бачимо, в обох частинах є
спільний множник, поділимо на нього ці частини рівності, маємо 4 = 5.
У чому помилка?
2. Ну і давні знайомі наші гості - тести, тут як тут.
1)
У якому з наведених випадків значення
виразу дорівнює нулю?
А
|
Б
|
В
|
Г
|
|
-7,8 +7,8
|
0,2 + (-2)
|
13,4 -(-1)
|
-2,5 + (-1)
|
І в.
|
-5,1 + 3
|
4,6 +(-4,6)
|
17,5 - (-2)
|
-3,5 + (-1)
|
ІІ в.
|
2)
Знайдіть суму:
(-10-3) +(4-6)
(-10-4)+(5-7)
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
|
-20
|
26
|
-15
|
32
|
І в.
|
|
28
|
-16
|
18
|
35
|
ІІ в.
|
3) Вкажіть приклади, в яких
сума додатна
А
|
Б
|
В
|
Г
|
|
-379+7,32
|
9,69+(-172)
|
-7 + 0
|
-56,98+564
|
І в.
|
398,6+(-39,8)
|
-180,9+180,9
|
-6 + 0
|
-387 +45,9
|
ІІ в.
|
4)
Зменшуване 6, від’ємник 30.
Чому дорівнює різниця? (І варіант)
Зменшуване 8, від’ємник 24. Чому
дорівнює різниця? (ІІ варіант)
А
|
Б
|
В
|
Г
|
||
36
|
-34
|
-24
|
-36
|
І в.
|
|
16
|
-12
|
32
|
-16
|
ІІ в.
|
5)
Яка з наведених рівностей
неправильна?
А
|
Б
|
В
|
Г
|
||
8-(-5)=13
|
-6,1-6,1=0
|
0-(-8)=8
|
4,5+4,5=9
|
І в.
|
|
-2,1-2,1=0
|
0-(-9)=9
|
20-30=-10
|
0,9+0,9=1,8
|
ІІ в.
|
6) Обчисліть різницю
І-50І-І-60І (І варіант)
І70І-І-100І (ІІ варіант)
А
|
Б
|
В
|
Г
|
||
-110
|
110
|
10
|
-10
|
І в.
|
|
170
|
30
|
-30
|
-170
|
ІІ в.
|
Відповіді
учитель записує на дошці, час обмежений -
6 хв.
Варіант 1.А В Г В Б Г
Варіант 2. Б Б А Г А В
Учні
перевіряють правильність результатів, бали заносять в картку самооцінки,
завдання лишаються в учнів для самоаналізу допущених помилок вдома.
III. Підбиття підсумків уроку.
Учні
оголошують результати своєї роботи, показуючи учителю на звороті картки. Учитель
присвоює окремим учням звання магістрів математичних наук згідно шкали:
7 б. «
Молодець »
8 б. « Юний
математик »
9 б. « Ерудит
»
10б. « Сильна
ланка »
11-12 6.«Ас»
І останній день тижня - неділя «Прощений день».
У цей день прощалися з
Масляною, близьких та знайомих просили вибачити за колишні образи, бажали: «Хай
не заходить сонце в серці вашому». І я вам цього від усієї душі бажаю, а також,
щоб у вас ніколи не згасало бажання навчатися.
Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної
роботи
Список використаних джерел
1.
О.С.Істер, підручник з математики 6 клас.
2.
Г.В.Апостолова «Я сам».
3.
«Ми віримо в майбутнє твоє
, Україно!» Збірник виховних заходів національного спрямування.
4.
Інтернет ресурси.
Підписатися на:
Коментарі (Atom)



