четвер, 2 листопада 2017 р.

Математична масляна


Тема: Додавання і віднімання  раціональних чисел.
« Математична масляна»
Мета: а) навчальна:
узагальнювати та систематизувати знання учнів з теми «Додавання і віднімання раціональних чисел»:
б) розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, наполегливість, кмітливість та вміння критично оцінювати свою роботу:
в) виховна: виховувати риси колективізму, взаємовиручки, чесності, а також старанність, зацікавленість математикою, встановлюючи зв'язки між цим предметом і народознавством, естетичні смаки.
Тип уроку: систематизація і корекція знань, умінь і навичок.
Наочність і обладнання:
Ілюстрація зимово-весняного пейзажу,  картки с тестовими завданнями, жетони-завдання магістрів «математичних наук», заохочувальні призи, презентація
Вислови: «Тимчасова невдача краще, ніж тимчасова удача».
Піфагор

                                         Хід уроку
І.  Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності 
              
Добрий день, діти! Ось і підходить до кінця зима. Минуло таке свято як стрітення, про яке в народі кажуть :»зустрічається весна з зимою».
І в кінці лютого увесь православний народ святкуватиме...,а що саме, дізнаємося. розгадавши кросворд





М
І
Н
У
С

К
О
М
А








С
У
М
А



Д
І
Л
Ь
Н
И
К
Р
І
В
Н
Я
Н
Н
Я





Н
У
Л
Ь

д
у
ж
К
А
















1.   Знак, що стоїть перед від'ємним числом
2.    Знак, який використовується для запису десяткових дробів.
3.    Результат дії додавання.
4.    Число, на яке дане число ділиться без остачі.
5.    Рівність, що містить невідоме.
6.    Число, «яке не є ні додатним  , ні від’ємним.
7.    ЇЇ треба розкрити.
Приймемо і ми з вами в цьому святі участь, передуватиме якому сьогодні «Матема-
тична масляна»! Це наш підсумковий урок з теми «Додавання і віднімання раціональних чисел». Запишіть у зошиті дату і тему уроку. На уроці ми повинні повторити і систематизувати вивчений матеріал, підготуватися до написання контрольної роботи. І головне: кожен в кінці уроку виставить собі оцінку за свою роботу протягом уроку. Допоможуть у цьому картки самооцінки, які ви отримаєте. Впишіть своє прізвище і робитимете в них помітки і вразі правильних ваших відповідей
 ( «+» ). Загальна кількість балів -  то ваш результат роботи. Отже, ваша активність запорука успіху!

За народними звичаями Масляну святкували останнього тижня лютого.  Люди прощалися із зимою, із зимовими святами, залишаючи в пам'яті найкраще. Цього тижня відзначається перемога світла і тепла над силами холоду. З якимичислами це у вас асоціюється? (демонструється зимовий-весняний пейзаж). На математичній масляні ми також відсвяткуємо перемогу сили знань над неуцтвом і лінню, чесності над обманом, переконаємося, як ви засвоїли дану тему.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Кожен день масляної мав свою назву і супроводжувався відповідними дійствами.
У понеділок зустрічалися знайомі, родичі, влаштовували катання на санчатах з гірки, грали в сніжки. Щоб дізнатися, як називається понеділок і вівторок тижня масляної, пограємо із «сніжки». Назви ці складаються із 7 букв, тому у мене 14 «сніжок», де записане завдання. Виконавши завдання, ви отримуєте літеру. За моїм сигналом розпочинаєте роботу , усно розв'язуєте, відповідь знаходите в таблиці і записуєте літеру в стрічці, шо відповідає номеру вашого завдання. «Сніжки» для відгадування назви понеділка отримають дівчата і відповіді записують червоною крейдою, а «сніжки» для відгадування назви вівторка -  хлопчики і відповіді записують синім кольором.
1.
(-5,3) + (-2,7)

6,23
У
2.
0 - (-6,23)

0
І
3.
1/8 + (-3/8)

-2,5
Т
4.
-5,6 - (-3,1)

-8
З
5.
-2,3 - 0,1

-1/4
С
6.
7,2 +(-7,2)

5,5
Ч
7.
-0,5 + 6

-2,4
Р
Понеділок – «Зустріч».
1.
(-5,96) + (-4,04)

-2/7
І
2.
0 – (-7,3)

1,2
Г
3.
3/7 + (-5/7)

-3
И
4.
-2,6 – (-3,8)

-10
З
5.
-8,6 +0,1

-24,5
Ш
6.
0,5+(- 3 ,5)

7,3
А
7.
-24 - 0,5

-8,5
Р

Вівторок – «Заігриш».
Вранці в понеділок споруджували із соломи із старих ганчірок опудало Масляної, яке з пошаною і піснями носили вулицями, а потім ставали на найвище місце ( Демонструється опудало Масляної).
У вівторок приступали до святкування, зазиваючи гостей на млинці та кататися із крижаних гір.

ІІІ  Узагальнення і систематизація знань.
У середу пригощалися всякими ласощами, а тому середу назвали...
Завдання: встановити відповідність між млинцями та начинками, але будьте уважні, адже є начинки із сюрпризами. ( В одній із відповідей зроблена зумисне помилка).

Млинці

Начинка

1.
-9,6+х+4,42+(-1,8)+1,13

а - 1,85
У
2.
4,31+(-2,42)+а+(-1,71)+(-1,18)

Х-5,75
Л
3.
5,42+х+(-2,17)+(-2,38)+у+1,18

а-0,46
А
4.
5,7+(-4,8)+а+1,17+(-3,92)

а + 2,9
Н
5.
4,47+у+(-2,37)+(-0,32)+1,12

Х+2,05
С
6.
14,5+(-18,3)+х+(-17,1)+(-8,9)

Х-29,8
К
7.
15,7+16,3+(-8,13)+у+(-18,5)

У-5,37
А
8.
-19+11+(-11)+19




Учні вписують літери у відповідну колонку таблиці, виходячи до дошки за бажанням, решта учнів виконують спрощення виразів у зошитах.
Чому одному млинцю бракує начинки?
Отже, ви з'ясували, що назва середи - «Ласунка».
Четвер - «Розгуляй».
Люди у цей день каталися на конях, розважалися. Буде і в нас де розгулятися. Біля дошки працюють 4 учні із диференційованими завданнями.
Завдання 1.
Спростити вираз
 9+а-(-13)-8

Завдання 2.
Розкрити дужки і звести подібні доданки.
1,9+(3,7-а+2,4)

Завдання 3.
Розвязати  рівняння, спростивши спочатку вираз у лівій частині
7,4-(х-2,6)=19

               Завдання 4.
Спрости вираз і знайди його значення
-(а+9) + (х-7)-(у-а), якщо а=52/3, х=38, у=22
Учні коментують отримані результати, в разі потреби допомагає клас.
П'ятниця «Тещині посиденьки».
П'ятниця давала шанс тещам відпочити від приготування їжі й вирушити з відповідним візитом до зятів, обов’язок яких виявити повагу й, звичайно, почастувати млинцями. Оскільки, хлопці - майбутні зяті, то їм сьогодні і пекти млинці. (Учень біля дошки розв'язує задачу на пропорційний поділ - повторення матеріалу, решта учнів працюють на місцях).
Задача.
Необхідно розрахувати скільки треба взяти продуктів: молока, муки, цукру і яєць, щоб приготувати 4,8 кг рідкого тіста для млинців, якщо вони входять до його складу в такому відношенні:10:2,5:1:2,5.
Розв’язання
Нехай х-коефіцієнт пропорційності, тоді - молока 10х, муки –2,5х, яєць - 2.5х, за умовою задачі складемо рівняння:
10х + 2,5х + х + 2,5х = 4800
16х = 4800
х = 300.
Отже, молока треба взяти 300 · 10 = 300 (г)
Муки 300 · 2,5 = 750 (г)
Цукру 300(г)
Яєць 750(г)

Субота «Посиденьки».
У цей день відвідували рідних, ходили в гості. Гостей потрібно було не тільки нагодувати від душі, але й обдарувати.
1. До нас прийшли незвичні гості - софізми. Вони стверджують, що 4 = 5. Послухаємо їх міркування і спробуємо знайти помилку.
Запишемо правильну рівність:
28 + 8 – 36 = 35 + 10 - 45.
Винесемо за дужки спільний множник у кожній частині:
4(7 + 2 - 9) = 5(7 + 2 - 9).
Як бачимо, в обох частинах є спільний множник, поділимо на нього ці частини рівності, маємо 4 = 5.
У  чому помилка?
2.  Ну і давні знайомі наші гості - тести, тут як тут.


1)  У якому з наведених випадків значення виразу дорівнює нулю?
А
Б
В
Г

-7,8 +7,8
0,2 + (-2)
13,4 -(-1)
-2,5 + (-1)
І в.
-5,1 + 3
4,6 +(-4,6)
17,5 - (-2)
-3,5 + (-1)
ІІ в.

2)  Знайдіть суму:

(-10-3) +(4-6)
(-10-4)+(5-7)
А
Б
В
Г

-20
26
-15
32
І в.
28
-16
18
35
ІІ в.

3)  Вкажіть приклади, в яких сума додатна
А
Б
В
Г

-379+7,32
9,69+(-172)
 -7 + 0
                     -56,98+564
І в.
398,6+(-39,8)
-180,9+180,9
            -6 + 0
                    -387 +45,9
ІІ в.

4)  Зменшуване 6, від’ємник 30. Чому дорівнює різниця? (І варіант)
    Зменшуване 8, від’ємник 24. Чому дорівнює різниця? (ІІ варіант)


А
Б
В
Г

36
-34
-24
-36
І в.
16
-12
32
-16
ІІ в.

5)  Яка з наведених рівностей неправильна?



А
Б
В
Г

8-(-5)=13
-6,1-6,1=0
0-(-8)=8
4,5+4,5=9
І в.
-2,1-2,1=0
0-(-9)=9
20-30=-10
0,9+0,9=1,8
ІІ в.

6)  Обчисліть різницю
І-50І-І-60І   (І варіант)
І70І-І-100І (ІІ варіант)


А
Б
В
Г

-110
110
10
-10
І в.
170
30
-30
-170
ІІ в.

Відповіді учитель записує на дошці, час обмежений -  6 хв.
Варіант 1.А В Г В Б Г
Варіант 2. Б Б А Г А В
Учні перевіряють правильність результатів, бали заносять в картку самооцінки, завдання лишаються в учнів для самоаналізу допущених помилок вдома.
III.  Підбиття підсумків уроку.
Учні оголошують результати своєї роботи, показуючи учителю на звороті картки. Учитель присвоює окремим учням звання магістрів математичних наук згідно шкали:
7 б. « Молодець »
8 б. « Юний математик »
9 б. « Ерудит »
10б. « Сильна ланка »
11-12 6.«Ас»
І останній день тижня - неділя «Прощений день».
У цей день прощалися з Масляною, близьких та знайомих просили вибачити за колишні образи, бажали: «Хай не заходить сонце в серці вашому». І я вам цього від усієї душі бажаю, а також, щоб у вас ніколи не згасало бажання навчатися.
Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної роботи


Список використаних джерел
1.       О.С.Істер, підручник з математики 6 клас.
2.       Г.В.Апостолова «Я сам».
3.       «Ми віримо в майбутнє твоє , Україно!» Збірник виховних заходів національного спрямування.
4.       Інтернет ресурси.
   



Немає коментарів:

Дописати коментар